SZTANDAR SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. BISKUPA JANA OZGI W WOLI RANIŻOWSKIEJ

Sztandar Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej został poświęcony podczas Mszy Św. 9 maja 2019 r. przez Jego Ekscelencję Biskupa Jana Ozgę. Poczet sztandarowy Rodziców: Monika Nowak, Andrzej Rembisz i Lucyna Grochala przekazali sztandar pani dyrektor Irenie Kacie tego dnia podczas oficjalnych uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Woli Raniżowskiej imienia Biskupa Jana Ozgi. Pani Dyrektor z szacunkiem przekazała sztandar na ręce pocztu sztandarowego, w skład którego wchodzili : Kinga Stec, Patryk Rembisz i Klaudia Gola.

„Przyjmujemy ten sztandar jako symbol tradycji naszej szkoły, będziemy go czcić, szanować i nie splamimy jego honoru” – zapewnili uczniowie, odbierając sztandar z rąk pani dyrektor.

Doniosłym momentem było uroczyste ślubowanie, które złożyli: Krzysztof Chorzępa (kl. I), Lena Marut (kl. II), Szymon Rusin (kl. III), Zuzanna Wilczyńska (kl. IV), Maciej Łysiak (kl. V), Claudia Bełza (kl. VI), Paulina Marut (kl. VII), Rafał Kopeć (kl. VIII) reprezentujący wszystkich uczniów.

TEKST ŚLUBOWANIA

My, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Biskupa Jana Ozgi, w obecności naszych rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości, Naszej Ojczyźnie i Tobie Szkoło,

Uroczyście ślubujemy!

Dbać o honor i dobre imię naszej szkoły, w każdej sytuacji zachowywać się  w sposób godny młodego Polaka!

Ślubujemy!

Wypełniać rzetelnie wszystkie obowiązki wzorowego ucznia, jakie nakłada na nas szkoła!

Ślubujemy!

Wykorzystywać zdobywaną wiedzę i umiejętności dla własnego dobra i dobra naszej Ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej!

Ślubujemy!

Z  szacunkiem odnosić się do Rodziców, Nauczycieli, Wychowawców i pracowników szkoły!

Ślubujemy!

Uczyć się mądrości, miłości i wiary, biorąc za przykładnaszego Patrona Biskupa Jana Ozgę

Sztandar ma kształt kwadratu o boku 100 cm.  Drzewiec  wykonany jest z drewna bukowego  i wykończony elementami mosiężnymi.

Rewers sztandaru wykonano z  rypsu  w kolorze karmazynu polskiego.
W części centralnej  umieszczono   godło państwowe – orzeł  z głową zwróconą w prawą stronę, z dumnie rozpostartymi skrzydłami,  które symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.  Głowa jest ozdobiona złotą koroną. Orzeł wysokości 40 cm haftowany jest srebrnym szychem, zaś korona, dziób i szpony złotym. Godło okalają haftowane, złote napisy – wartości: NAUKA I WYCHOWANIE BOGU I OJCZYŹNIE. Po rogach złotą nicią wyhaftowano liście laurowe.

Prawa strona sztandaru to aksamitny ryps w kolorze ciemnego granatu, który nawiązuje do koloru szkolnych mundurków. W części centralnej umieszczono haftowaną Postać Księdza Biskupa Jana Ozgi. Wizerunek Patrona Szkoły otacza wyhaftowany złotą nicią napis: Szkoła Podstawowa im. Biskupa Jana Ozgi.

Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski-Narodu i Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie, należy okazywać mu szacunek.

Pod tym sztandarem oraz zaszczytnym imieniem Biskupa Jana Ozgi młodzież zdobywa wiedzę, dba o honor i dobre imię placówki, rzetelnie wypełnia uczniowskie obowiązki i godnie reprezentuje szkołę.

SZTANDAR SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. BISKUPA JANA OZGI W WOLI RANIŻOWSKIEJ

Utworzono dnia 06.06.2022, 21:47