Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA SZKOLE I POŚWIĘCENIE SZTANDARU

9 maja 2019 r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w historycznym wydarzeniu - uroczystości nadania imienia naszej szkole i poświęcenia sztandaru. Patronem Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej  został jej absolwent, Ksiądz Biskup Jan Ozga, od 31 lat odbywający posługę misyjną na Czarnym Lądzie, ordynariusz diecezji Doume’ Abong-Mbang na wschodzie Kamerunu.

 

 Uroczystości rozpoczęły się  o godzinie 1000 Mszą Świętą  w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Woli Raniżowskiej.

Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Ozga.

Na początku nabożeństwa Biskup Jan Ozga dokonał poświęcenia sztandaru szkoły.

Homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Frankowski.

Pani dyrektor Irena Kata i przewodnicząca Rady Rodziców Maria Rembisz wraz z przedstawicielami uczniów złożyli podziękowania za poświęcenie sztandaru i Mszę Świętą w intencji społeczności szkolnej.

Poczet sztandarowy Rodziców: Monika Nowak, Andrzej Rembisz i Lucyna Grochala.

Oprawę muzyczną liturgii przygotowała schola parafialna.

We Mszy Świętej uczestniczyli zaproszeni goście.

W kościele zgromadziła się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i rodzice.

 Uroczysty przemarsz do szkoły

Przemarsz z kościoła do szkoły prowadziła Orkiestra Dęta Ogniska Muzycznego z  Mazurów pod batutą Pani Aleksandry Niezgoda – Dyrektor Pańdstwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej

 

Ceremonia nadania imienia i przekazania sztandaru

 

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru, po czym  odśpiewano hymn państwowy.

Pani dyrektor Irena Kata oficjalnie powitała zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Jego Ekscelencja Biskup Jan Ozga, Jego Ekscelencja Biskup Edward Frankowski, pan Zbigniew Chmielowiec - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, pani Ewa Draus -Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pan Stanisław Fundakowski - Wicekurator Oświaty, Ksiądz Prałat Eugeniusz Worsa, Ksiądz Proboszcz Kazimierz Zięba, pan Józef Kardyś - Starosta Powiatu Kolbuszowskiego, pan Mieczysław Burek -Przewodniczący Rady Powiatu, pan Władysław Grądziel - Wójt Gminy Raniżów, pan Jan Puzio - Przewodniczący Rady Gminy, księża proboszczowie z sąsiednich parafii, rodzina i przyjaciele  Biskupa Jana, rodzice uczniów, emerytowani pracownicy szkoły.

Gościem honorowym był Ksiądz Biskup Jan Ozga.

Uczniowie zaprezentowali sylwetkę Biskupa Jana Ozgi, podkreślając jego zasługi w pracy misyjnej na Czarnym Lądzie. Wyrazili też dumę, że Patron ich szkoły to najbardziej znany mieszkaniec Woli Raniżowskiej, znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie

Pan Jan Puzio - Przewodniczący Rady Gminy odczytał stosowną Uchwałę o nadaniu imienia Biskupa Jana Ozgi Szkole Podstawowej w Woli Raniżowskiej.

Pani Ewa Draus - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego złożyła  gratulacje całej społeczności szkolnej.

Rodzice przekazali sztandar pani dyrektor, która podziękowała za tak cenny dar oraz zapewniła, że otoczy go czcią, gdyż jest on symbolem wartości będących fundamentem pracy wychowawczej w szkole.

Poczet sztandarowy uczniów: Kinga Stec, Patryk Rembisz i Klaudia Gola.

  „Przyjmujemy ten sztandar jako symbol tradycji naszej szkoły, będziemy go czcić, szanować
i nie splamimy jego honoru” – zapewnili uczniowie, odbierając sztandar z rąk pani dyrektor.

Prezentacja sztandaru - awers.

Rewers sztandaru.

 

„…Uroczyście ślubujemy uczyć się mądrości, miłości i wiary, biorąc za przykład naszego Patrona Biskupa Jana Ozgę…”

 

Niezwykle doniosłym momentem ceremonii stało się uroczyste ślubowanie, które złożyli reprezentanci klas: Krzysztof Chorzępa (kl. I), Lena Marut (kl. II), Szymon Rusin (kl.III), Zuzanna Wilczyńska (kl. IV), Maciej Łysiak (kl. V), Claudia Bełza (kl. VI), Paulina Marut (kl. VII), Rafał Kopeć (kl. VIII).

Tablica pamiątkowa wykonana specjalnie na uroczystość.

Biskup Jan jako pierwszy przybił symboliczny gwóźdź na tablicy.

 

 

Zaproszeni goście wpisywali się do księgi pamiątkowej.

Pan wicekurator Stanisław Fundakowski odczytał list od Podkarpackiego Kuratora Oświaty
i przekazał pani dyrektor prezenty dla społeczności szkolnej. 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan Józef Kardyś – Starosta Powiatu Kolbuszowskiego.

W   wystąpieniu Wójt Gminy Raniżów podkreślił, że wybór Biskupa Jana na Patrona szkoły to wielkie zobowiązanie.

W swoim przesłaniu do dzieci i młodzieży Biskup Jan Ozga nawiązał do afrykańskiego przysłowia: „Człowiek nie jest ptakiem. Ptak przeleci i nie pozostawia żadnego śladu. Człowiek natomiast zostawia ślad swoich czynów”. Życzeniem Biskupa Jana było, aby idąc przez życie, każdy pozostawiał ślady tylko dobrych czynów.

Na zakończenie części oficjalnej uczniowie wręczyli pamiątkowe kartki pocztowe.

Biskup  Edward Frankowski wymownym gestem  ocenił wybór tak znakomitego Patrona.

 

Część artystyczna

 

W roli prowadzących zadebiutowali - Katarzyna Chorzępa i Mateusz Dul, uczniowie klasy IV, a wspaniałe i wychowawcze słowo wiążące napisała pani Sylwia Branas.

Przeczytajmy, co powiedzieli.

- Bądź pozdrowiony Gościu nasz! My, uczniowie Zespołu Szkół w Woli Raniżowskiej, jesteśmy zaszczyceni, że osoba Patrona jest wśród nas. To wyjątkowa dla nas chwila, czas wzruszenia, radości i wielkiej dumy.

- Cieszymy się, że w tym niezwykłym dniu zgromadziło się w naszej szkole tak wielu szanownych gości, by razem z nami przeżywać to wielkie święto – święto całej szkoły i całej społeczności lokalnej.

- Pragniemy, aby nasz program artystyczny był podziękowaniem za przybycie i Twą obecność, nasz Szanowny Patronie, za Twoją posługę, pracę i postawę, która od dnia dzisiejszego będzie dla nas wzorem do naśladowania, będzie wyznaczała nam drogę, którą chcemy podążać.  

- Nasz wielki Papież Jan Paweł II wzywał: „Niech każdy człowiek ujrzy w drugim człowieku nie wroga, którego ma zwalczać, lecz brata, którego ma przyjąć i kochać, aby budować razem lepszy świat”. Twoja praca misyjna jest najlepszym dowodem, jak to robić, jak działać, jak postepować, jak przekształcać świat, aby każdego dnia wypełniało się Twoje biskupie motto „UT UNUM SINT” – aby byli jedno!

„Każdy, kto choć raz spojrzy na Biskupa Misjonarza wie, że pod białą, lśniącą sutanną kryje się serce niezwykłego człowieka” – tak o Patronie mówił Krzyś Chorzępa z klasy I.

- Przybyłeś dziś do nas z dalekiego kraju, z odległego Czarnego Lądu, z kameruńskiej ziemi. Od 31 lat tam żyjesz, pracujesz, przeżywasz trudy i błogosławieństwa posługi misyjnej.

- Wiemy jednak, że zawsze bliska Twemu sercu jest Polska, Wola Raniżowska, mała ojczyzna, ta wspólnota, którą tworzy Twoja rodzina, przyjaciele, bliscy i my wszycy, związani z tym regionem, jego historią, tradycjami i zwyczajami.

Nikola Grochala zaśpiewała piosenkę „Polskie kwiaty”, a jej ruchową interpretację zaprezentowały  uczennice z klas I i III.

- W pamięci mamy obchodzone przed paroma dniami ważne dla nas, Polaków, święta – święto flagi, rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja, Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

- Żyjemy w epoce otwartych granic, ale wiemy, że tożsamość narodowa ma fundamentalne znaczenie. Polska jest naszą codziennością, dumą, troską i domem.

„Mówię o Tobie z dumą, myślę o Tobie z troską.

Jesteś drogim skarbem, moją kochaną Polską.

Mówię o Tobie dobrze, śpiewam o Tobie głośno.

Myślę zawsze pięknie, moja najdroższa Polsko.

 

Kochana Polsko, kochana Polsko, Polsko…

 

Mówię o Tobie czule, prawdę o Tobie głoszę.

W sercu moim zawsze, cząstkę Ojczyzny noszę.

Myślę o Tobie ciepło, w ciszy się modlę z troską.

Jesteś  moim domem, zawsze mi bliską Polską.

 

Kochana Polsko, kochana Polsko, Polsko…” – śpiewał szkolny chór.

 

- Świadomość bycia Polakiem, świadomość ojczystej kultury i historii powinna nas kształtować. Ksiądz Biskup na jedno z pytań w wywiadzie odpowiedział „Te wszystkie lata spędzone w Afryce nie wymazały z mojej pamięci Ojczyzny i ludzi”.

 

- Rozumiemy to doskonale w myśl sentencji – „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.

Krakowiak – taniec narodowy w wykonaniu grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca Wolanie.

- Jesteśmy młodymi ludźmi, poszukujemy wciąż dróg, którymi warto iść, osób, które życiem i działaniem pokazują, co to znaczy być prawdziwym człowiekiem, chrześcijaninem, Polakiem, obywatelem świata.

- W dzisiejszym świecie pełnym dynamiki, zmian, szumu, przewijających się obrazów i haseł nietrudno się zatracić, zgubić sens, nie dojrzeć tej właściwej ścieżki, źródła tego, co dobre, piękne, czyste i szlachetne.

„Strumieniu, leśny strumieniu,
źródlanej wody krynico.
Strumieniu, leśny strumieniu,
gdzież twych początków tajemnica?

Aż wreszcie rozpędzone fale,
aż wreszcie szepnie kamień któryś,
że jeśli źródło gdzieś odnaleźć,
to trzeba iść pod prąd, do góry” – utwór z oratorium na cześć Jana Pawła II „Tu Es Petrus” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka zaśpiewała Paulina Marut z klasy VII, która również zagrała jego fragment na skrzypcach.

- Dzień, w którym nasza szkoła zyskuje patrona jest dla nas tak szczególny, bo tym samym zyskujemy wzorzec do naśladowania, pokazane są nam wartości, według których warto żyć, bo budują one naszą osobowość, kształtują postawy, wpływają na naszą przyszłość.

- Nasz Patron Biskup Jan Ozga powiedział: „Osobiście ufam, że apel o zaangażowanie się w walkę o pojednanie, sprawiedliwość i pokój, będzie natchnieniem dla rodzin i wspólnot chrześcijańskich”. Właśnie – zaangażowanie, pojednanie, pokój, sprawiedliwość – to prosta recepta na zmianę rzeczywistości i świata. My dodamy jeszcze szacunek dla tradycji i naszych lokalnych, lasowiackich zwyczajów.

Wiązankę tańców lasowiackich wykonała grupa II Zespołu Pieśni i Tańca Wolanie.

- „Jeśli chcesz znaleźć źródło,

 musisz iść do góry, pod prąd.

Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,

wiesz, że ono musi tu gdzieś być”

 

- Jako uczniowie szkoły imienia Biskupa Jana Ozgi na sztandarze mamy hasło – NAUKA I WYCHOWANIE, BÓG I OJCZYZNA. Czujemy się zobowiązani do rozwijania się, przeżywania codziennosci w sposób szlachetny i piękny, szukania swojego powołania. Wiemy, że postawa patrona Jana Ozgi nam w tym pomoże. Każdy z nas w swoim życiu chce być tym jednym człowiekiem, który pomoże wielu.

W finale części artystycznej cała społeczność szkolna wykonała pieśń „Barka”. Na scenie śpiewali wykonawcy akademii, a na widowni pozostali uczniowie.

Na zakończenie Pani Dyrektor wypowiedziała podziękowania.

Szanowni zebrani

Serca nasze wypełnia wielka radość i wdzięczność za dzisiejszą uroczystość i dar patrona, którego otrzymała nasza szkoła.

Dziękujemy Panu Bogu i ludziom, którzy pomagali nam i wspierali we wszystkich przedsięwzięciach.

- Na początku w imieniu własnym i całej społeczności szkolnej pragnę podziękować wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Dziękuję, że w tak szczególnym dla nas dniu byliście Państwo z nami.

- Szczególne słowa podziękowania kieruję w stronę księdza biskupa Jana Ozgi, który zaszczycił nas swoją obecnością. Żałujemy, że w tej ważnej uroczystości nie mogła uczestniczyć Mama ks. Biskupa, dlatego na ręce ks. Biskupa składamy bukiet kwiatów dla Mamy z życzeniami zdrowia i wszelkiego błogosławieństwa Bożego.

- Ekscelencjo Biskupie Edwardzie – dziękujemy za poświęcenie sztandaru, Słowo Boże i modlitwę intencyjną. Bóg zapłać.

- Dziękuję Panu Zbigniewowi Chmielowiec, posłowi na Sejm RP za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.

- Bóg zapłać księdzu prałatowi Eugeniuszowi Worsie, proboszczowi Kazimierzowi Ziębie i wszystkim kapłanom za modlitwę i koncelebrę Mszy świętej, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

- Wielkie wyrazy wdzięczności pragnę skierować dla pana Wójta – Władysława Grądziela za wsparcie i nieocenioną pomoc, udzieloną podczas przygotowań do uroczystości, natomiast na ręce przewodniczącego Rady Gminy - pana Jana Puzio składam podziękowanie dla wszystkich radnych uczestniczących w dzisiejszej uroczystości.

- Gorące podziękowania kieruję w stronę Rady Rodziców za poświęcony czas i okazaną pomoc. W tym miejscu składam serdeczne podziękowania pocztowi sztandarowemu rodziców w składzie: Lucyna Grochala, Monika Nowak i Andrzej Rembisz.

- Na ręce państwa Aleksandry i Bronisława Niezgodów składam serdeczne podziękowania za ofiarowaną pomoc i życzliwość w przygotowaniu oprawy muzycznej naszej uroczystości.

- Na ręce Pani Grażyny Pełka, Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych składam serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Panka i drużyny strzelców oraz dla absolwenta naszej szkoły Patryka Całki za przygotowanie pocztów sztandarowych uczniów i rodziców do pełnienia tej zaszczytnej funkcji.

- Serdecznie dziękuję Pani Krystynie Mazurkiewicz, choreografowi Zespołu Pieśni i Tańca Wolanie.

- Dziękuję za okazaną nam pomoc sponsorom: Panu Krzysztofowi Wilczyńskiemu, Panu Władysławowi Kopeć, Panu Krzysztofowi Kopeć, Pani Katarzynie Ozga, Panu Henrykowi Grochala oraz panu Stanisławowi Pruś.

- Dziękuję Pani Dominice Garbackiej, Redaktor Korsa Kolbuszowskiego za patronat medialny nad dzisiejszą uroczystością.

 

- Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły – Moi Najbliżsi, z całego serca dziękuję Wam za wszystko co za Nami. Jesteście siłą i wartością naszej szkoły – Szkoły Podstawowej im. Biskupa Jana Ozgi. Dziękuję za ogromne zaangażowanie, wkład pracy, zrozumienie i profesjonalne przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Szczególne podziękowanie kieruję dla Pań: Edyty Olszowy i Grażyny Wyka, które od początku koordynowały ten projekt.

- Kochani Uczniowie

Wam dziękuję najcieplej jak potrafię. Udowodniliście wielokrotnie – nauką, zachowaniem, że w pełni zasługujecie na Sztandar i imię Biskupa Jana Ozgi. Jesteśmy z Was bardzo dumni. Bez Was ta uroczystość nie miałaby sensu. Szkoła Podstawowa w Woli Raniżowskiej to placówka ucząca szacunku dla tradycji, umiłowania Ojczyzny, wychowująca w duchu tolerancji i otwartości. Dzisiaj mamy swoje święto, piękną uroczystość, która na długo pozostanie  w naszych sercach.  

Wszystkim serdecznie dziękuję.  

 

 

Pani Dyrektor składa na ręcie Biskupa kwiaty dla Jego Mamy.

 

Opracowanie sprawozdania z uroczystości:

Stanisława Kopeć

Edyta Olszowy

Bernadeta Przywara

 

 

 

 

 

 

Dziennik Elektroniczny

Dziennik Elektroniczny

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Laboratoria Przyszłości